Transmenu powered by JoomlArt.com - Mambo Joomla Professional Templates Club

Культура
Духовно-мистецький феномен гуцульської церкви
     Коли обраний народ мандрував пустелею до обітованої землі, Мойсей за наказом Бога вибудував скинію заповіту, в якій йому Всевишній проголошував Свою волю. Це був першовзірець прекрасної святині, яку значно пізніше звели у святому місті Єрусалимі. Цар Соломон, виконуючи наміри свого батька-царя Давида, збудував славний Єрусалимський храм — найсвятіше місце культу єдиного Бога та перлину стародавнього світу, яка, на жаль, була знищена вавилонським володарем Навуходоносором. Після повернення євреїв з неволі, храм було відбудовано, але тоді, коли молодше покоління захоплювалося ним, старше плакало, оскільки «друга» святиня не рівнялася красою «першій», яку вони ще пам’ятали.
     Храми завжди поділяють долю народів, які їх звели на славу Господу. Сакральні будівлі призначені не лише для зібрання вірних на молитву, але й репрезентують визнання віри та вірності Богові, виявляють геній своїх творців. Європейську культуру не можливо уявити без базиліки Святого Петра в Римі, Софії Київської, собору Паризької Богоматері, Кельнської катедри, Вестмінстерського абатства, замку-монастиря Ескоріал в Іспанії тощо.
     Ця неперевершена культура, основним джерелом натхнення якої була християнська релігія, виразно присутня і на Прикарпатті, котре протягом століть спіткало чимало болісних випробувань.
    Неповторним феноменом світового сакрального мистецтва є гуцульська сакральна архітектура. Ґенеза гуцульської церкви (як і походження форм сакральної архітектури сусідніх із Гуцульщиною карпатських етнографічних груп) до сьогодні не є з’ясованою.
   Храми гуцульського типу, поряд із бойківським та лемківським, характеризуються своєрідним архітектурним стилем, що відрізняється від поширеної тридільної схеми: бабинець, нава, захристія.
    Походження цієї групи церков виводили, зокрема, з гори Афон або від Межигірського монастиря під Києвом, звідки взірець із трибічно замкнутими боковими раменами хреста, а також із захристією міг бути запозиченим на
 Церква Різдва у смт Ворохті (XVII ст.).
Худ. Зиновій Соколовський
 Богородиця (1773 р.).
Гуцульщина, с. Космач
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>


© 2012 Ділова Івано-Франківщина | Розроблено в студії IFR@studio